Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Divna Blog 2025-03-05

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom: dijagnoza, terapije, vakcinacija i iskustva pacijenata. Bezbedni i anonimni saveti.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao polne bradavice ili virusne bradavice, su neprijatna polno prenosiva bolest uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine najčešće se javljaju na genitalnoj regiji, anusu ili retko na usnama, a karakteriše ih teško lečenje i česta mogućnost recidiva.

Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki (kao tipovi 6 i 11) izazivaju vidljive kondilome bez rizika od raka, dok drugi (tipovi 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do malignih promena, posebno na grliću materice.

Kako se prenosi HPV virus?

  • Seksualnim kontaktom – čak i blagim dodirom sluzokoža
  • Vertikalna transmisija – sa majke na dete tokom porođaja
  • Autoinokulacija – prenošenje virusa sa sopstvenih bradavica na druge delove tela

Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana nakon infekcije.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a potvrđuje specijalističkim testovima. Važno je naglasiti da se u praksi često dešavaju pogrešne dijagnoze – neki lekari mogu kondilome pogrešno identifikovati kao polipoze ili druge benigne promene.

Preporučuje se uvek tražiti drugo mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija, posebno hirurška intervencija.

Metode lečenja kondiloma

1. Hirurške metode

  • Krioterapija – zamrzavanje tečnim azotom (ponavlja se svaka 3-4 dana)
  • Lasersko uklanjanje – posebno efektno za unutrašnje kondilome
  • Radiotalasna terapija – precizno uklanjanje bez oštećenja okolnog tkiva

2. Medikamentozno lečenje

  • Podofilotoksin (Podomin) – 0,5% rastvor
  • Trihlorsirćetna kiselina
  • 5-fluoracil kreme (manje efikasne)

Terapije uglavnom uklanjaju vidljive promene, ali ne i sam virus, pa su recidivi česti.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma usled promena u imunitetu. Lečenje se mora sprovoditi čak i u toku trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice minimalne, intervencija se obično odlaže do 15-20 dana pre porođaja.

Vakcine protiv HPV virusa

U Srbiji su dostupne dve vakcine (Cervarix i Gardasil) koje deluju protiv kancerogenih tipova HPV virusa. Cena po dozi iznosi oko 150 evra, a potrebne su tri doze u razmacima od dva i šest meseci.

Preporučuje se vakcinacija devojkama od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Klinička ispitivanja pokazala su 100% efikasnost u prevenciji raka grlića materice kod žena koje nisu prethodno bile izložene virusu.

Statistike i prevencija

U Srbiji godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva raka grlića materice, što je drugi najčešći uzrok smrti žena od malignih oboljenja. Ključ prevencije je:

  • Redovni ginekološki pregledi
  • Upotreba kondoma (smanjuje rizik, ali ne u potpunosti)
  • Vakcinacija u mladim godinama
  • Održavanje jakog imuniteta

Iskustva pacijenata

Mnoge osobe koje su imale kondilome ističu važnost traženja više mišljenja pre terapije. Nekim pacijentima su kondilomi pogrešno dijagnostikovani, što je dovelo do nepotrebnih intervencija. U većini slučajeva, kombinacija hirurških metoda i medikamentoznog lečenja daje najbolje rezultate, iako proces može biti dugotrajan i zahteva strpljenje.

Zaključak

Kondilomi su kompleksno oboljenje koje zahteva individualan pristup. Iako ne ugrožavaju direktno život, mogu biti izuzetno neprijatni i psihički opterećujući. Ključ uspešnog lečenja leži u preciznoj dijagnozi, pravilnoj terapiji i strpljenju, dok vakcinacija predstavlja najefikasniji način prevencije najopasnijih posledica HPV infekcije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.