Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

Divna Blog 2025-03-15

Detaljan vodič o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: postupak, koristi, cene i najčešća pitanja. Da li ova terapija zaista može da spasi živote?

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta. Ova revolucionarna metoda nudi potencijalnu zaštitu za decu i članove porodice od brojnih bolesti. Ali šta tačno su matične ćelije, kako se čuvaju i koje sve bolesti mogu da leče?

Šta su matične ćelije i gde se nalaze?

Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva - matične ćelije. Ove ćelije su osnovne gradivne jedinice koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija u organizmu, poput ćelija srčanog mišića, crvenih krvnih zrnaca ili ćelija kože.

U kasnijim fazama života, matične ćelije imaju sposobnost popravljanja oštećenih tkiva. Najveća koncentracija ovih ćelija kod odraslih je u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama one gube svoju vitalnost. Upravo zbog toga naučnici su otkrili da krv pupčane vrpce novorođenčeta sadrži izuzetno mlade i vitalne matične ćelije koje se mogu uspešno čuvati decenijama.

Kako se prikupljaju matične ćelije?

Postupak prikupljanja je izuzetno jednostavan i bezbolan. Nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce, medicinsko osoblje prikuplja krv iz dela vrpce koji je vezan za placentu. Ceo proces traje samo nekoliko minuta, ne ugrožava ni majku ni dete i ne utiče na normalni tok porođaja.

Nakon prikupljanja, krv se pakuje u specijalne kesice i transportuje do laboratorije gde se vrše detaljne analize na prisustvo virusa i infekcija. Ako su ćelije zdrave, one se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota, gde mogu ostati vitalne decenijama.

Koje bolesti se mogu lečiti?

Trenutno se matičnim ćelijama može lečiti preko 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemije i druge malignite
  • Poremećaje krvi (talasemija, srpastu anemiju)
  • Urođene poremećaje metabolizma
  • Poremećaje imuniteta

Postoje dve vrste terapije: autologna (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogena (lečenje ćelijama donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Koliko dugo se mogu čuvati i ko može da ih koristi?

Matične ćelije se obično čuvaju 20 godina, nakon čega roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu naknadu. Istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz iste porodice mogu biti potencijalni korisnici ovih ćelija.

Finansijski aspekti i dostupnost

Cene čuvanja variraju u zavisnosti od zemlje i banke ćelija. U Evropi, prosečna cena za 20 godina čuvanja kreće se od 1500 do 2500 evra. U nekim zemljama postoji mogućnost državnog finansiranja ovog postupka.

U Srbiji trenutno ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje njihovo uskoro otvaranje. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banci, najčešće u Belgiji ili Holandiji.

Česta pitanja i nedoumice

Da li postupak utiče na porođaj?

Ne, prikupljanje krvi se vrši nakon presecanja pupčane vrpce i ne utiče na tok porođaja ni na zdravlje bebe.

Šta ako se rode blizanci?

U slučaju blizanaca, roditelji mogu izabrati da sačuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. Mnoge banke nude popust za čuvanje ćelija drugog deteta.

Da li ćelije posle 20 godina gube svoju efikasnost?

Ne, adekvatno sačuvane matične ćelije zadržavaju svoju vitalnost i nakon 20 godina, ali je potrebno produžiti ugovor o čuvanju.

Da li je čuvanje matičnih ćelija prava odluka?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lični izbor svake porodice. Dok neki stručnjaci ističu njihov ogroman potencijal u lečenju teških bolesti, drugi upozoravaju da u mnogim slučajevima ove ćelije nikada neće biti korišćene. Važno je dobro razmisliti o porodičnoj istoriji bolesti i konsultovati se sa lekarima pre donošenja konačne odluke.

Za porodice sa istorijom bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama, ova investicija može biti dragocena polisa zdravstvenog osiguranja za budućnost deteta i članova porodice.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.